Užívateľ: anonymous
Košík: 0,00 €

Frézia

Krézie so svojimi krehkými kvetmi dokážu podmaniť nejedno srdce pestovateľa. Frézie sú čoraz populárnejšie.
Názov kvietku frézia je odvodený do mena lekára a botanika, ktorý sa volal Heinrich Theodor Freese, ktorý objavil rastlinu v africkom púštnom piesku. Frézie sú hľuznaté rastliny. V zime kvitnú a dorastajú do výšky 35 cm. V tomto období strácajú listy. Von sa nesmú vyniesť skôr, kým nie je isté, že im nehrozia mrazy.Bežne sa vynesú vonku v máji. Po odviknutí musíme počkať kým listy nevyschnú a hľuzy vyhrabeme, uložíme na tmavé miesto a hlavne suché. Tieto rastliny potrebujú denne aspoň 1 hodinu priame slnečné miesto. Vhodné je svetlé miesto a počas poludnia polotieň. Za nepriaznivého počasia im vyhovuje chránené miesto.
Substrát
Frézie sa vysádzajú do substrátu s dobrou drenážnou vrstvou. Použiť možno aj bežný substrát , do ktorého primiešame trošku rašeliny a piesku.
Výživa
Vhodné je použiť hnojivo na cibuľnaté rastliny, ktoré používame v predpísaných dávkach. Počas jari sa pridáva hnojivo každých 15dní, keď sú kvety už odkvitnuté.
Zálievka
Zálievku netreba preháňať. Dlhodobejší vlhší substrát môže zapríčiniť hnilobu hľuzy. Substrát musí minimálne dva dni preschnúť, potom sa polieva tak, aby voda prenikla na dno.
Sadenie
Ak si zakúpime cibule do sadenia ich uskladnime na mieste s teplotou okolo 20 stupňov celzia. Vzdialenosti medzi cibuľami sú 5 až 15 cem, hĺbka sadenia je 5 cm. Pekná je výsadba uprostred ťahavých rastlín. Na konci jesene sa cibule vyberú a prezimujú pri teplote 2O stupňov celzia. Je dobré sadiť cibule do črepníka a črepník vložiť v lete do pôdy. Pre kvitnutie v lete ich vysadte od polovice marca do polovice mája. Vhodný črepník na vysadnie je s priemerom 14 cm . Od októbra ho musíme vybrať. pretože kvietky frézie nemajú radi mrazy. Vyberáme im  svetlé miesto s ideálnou teplotou 15 stupňov celzia. Akonáhle sa objavia v januári prvé puky, rastliny sa polievajú menej. V prvom štádiu sa rastliny žaštepujú. Hľuzy môžme vysádzať aj v skupinách vo vzdialenosti 5cm.
Frézie vhodné na rez
Frézie sú vhodné i na rez. Majú až 13 kvetov a veľmi peknú vôňu. Vydržia dlho vo váze. Sú to smadné rastliny, preto im treba denne vymieňať vodu. Ak chceme, aby vydržali dlhšie primiešajme do vody 1 polievkovú lyžicu octu a cukor. Zabráňme, aby v blízkosti neboli zdroje etylénu, t.j. dym z cigariet alebo ovocie. .
Choroby hľuzy
Sklerotíniová hniloba stredu- tejto chorobe treba predchádzať.
Septoriová hniloba - predchádzať môžeme uskladnení hľuzy do roztoku Bavistinu WG a necháme ich uschnúť. Hľuzy vysádzame každý rok na iné miesto.
 

Kvetyart s.r.o.: Spoľahlivé doručovanie kvetov, kytíc a darčekov pre rôzne príležitosti. Potešte svoju priateľku, kamarátku, príbuzných krásnymi kvetmi s darčekom. Vyčarujte im úsmev pri príležitosti narodenín, Valentína, Vianoc, spoločenských akcií. Na objednávku vieme doručiť aj špecifické kvety, kytice a darčeky aj pre väčšie akcie.