Užívateľ: anonymous
Košík: 0,00 €

Kríky

Kríky
 
Keď sa prvýkrát obzriete po záhrade, prvé na čo vám padne zrak sú farby a tvary rastlín kvetov a kríkov. Účinok týchto rastlín však závisí od ich umiestnenia. Takýmto pozadím sú kríky, ktoré robia tie najlepšie služby a preto popri nich vynikne všetko ostatné. Kríky poskytujú záhrade zimnú tvár, listy slúžia ako potrava a nekonečnom rade ochraňujú prírodu. Mierkou výsadby je veľkosť záhrady ale všeobecným pravidlom by mala byť odvaha a jednoduchosť.
Vždyzelené druhy prichádzajú do záhrad s vlastnými hodnotami, pretože poskytujú prácu po celý rok. Nie všetky sú pomaly rastúce, ako sa hovorí a mnoho z nich má kvalitné listy s kvetmi a jesenným výrazom. Mnoho kríkov z rodu Cotoneaster,Viburnum a pyracantha uvidíme rôznorodosť farieb, foriem a veľkostí. Potom si pozrime bambusy, vtáčí zob, vavrínovce, Berberis, krušpán, vavrín a potom sa treba rozhodnúť, ktoré sú vhodné pre vašu pôdu, lokalitu a podnebie. Ak máte tienistú mestskú záhradu môžete použiť aj kamélie. Tam, kde sú vysádby vystavené vetru treba vyberať odolnejšie druhy. Rododendróny sú špeciálny prípad, pretože budú prosperovať len v kyslej pôde.
 

Výber a používanie rastlín

 
 
Sú skvelé v období kvitnutia, ak ste si pozorne vyberali farby, no bez kvetu vyzerajú ich listy nudne a nezaujímavo.
Pomedzi vždyzelené pozadie môžeme výberom umiestňovať listnaté opadavé kríky, rýchlorastúce.
Azalky si vyberáme predovšetkým pre skorú jarnú vôňu. Pre sprírodňovací efekt sú užitočné aj trnky alebo sivolistý rašeliak prečisťujúci. Napríklad zanovať španielska sú rýchlorastúce, dobre kvitnúce kríky, ale s krátkou životnosťou. Aj kvitnúce ríbezle vytvárajú užitočnú výplň. Diervilla vytvára peknú neskorojarnú kvitnúcu výplň. Zaujímavé sú aj premenlivé formy rýchlorastúcich listnatých a opadavých kríkov bazy. Niektoré formy zlatovky majú výrazne žltý kvet a škaredo vzpriamený postoj.
Ako neskoršie kvitnúci je vohdný pajazmín venocový, pre jeho priaznivú povzbudzujúcu vôňu a krémovú farbu kvetov, ktoré sú mimoriadne pôsobivé. Väčšie a bujnejšie rastúce formy ruží vytvárajú nádherné pozadie. Na tento účel vyberáme modrné typy, ktoré budú opakovane kvitnúť. Ideálna je kalina obyčajná.
Väčšina spomínaných kríkov kvitne na jar. V lete kvitnúce sú Hebe, Cistus sú honosnejšie a preto si vyžadujú v záhrade osobité miesto. Kríky jednoducho vysádzame do pripravených lokalít ako časť základovej vzorky.
Ideálne pre takéto plochy zrýľujeme ručne. Obrábanie pôdy takýmto spôsobom rýchlo zvyšuje úrodnosť vrchnej vrstvy pôdy t.j. ornice. Dnes sa v záhradníctve prejavuje tendencia obrábať pôdu ručne len na hĺbku jedného rýľa so zapracovaním organického hnojiva. Dobrá investícia do pôdy pred vysadením vytvorí dobrý základ pre budúci rast.
 

Dominantné vlastnosti kríkov

 
Výber rastlín ste urobili dávnejšie, vyberali ste si také, ktoré poskytujú veľké množstvo zelenej farby a majú v záhrade určitú funkciu. Teraz na tomto rozmernom pozadí začíname aranžovať dekoratívne rastliny, dominanty v záhrade, aby si udržala architektonický vzhľad a farebnosť po celý rok. Váš výber bude značne závisieť od lokality od expozície záhrady a od pôdy. Existuje mnoho rastlín, ktoré sa používajú v najrozmanitejších podmienkach. Ak ste rozmiestnili stromy a neviete čím vyplniť miesto medzi nimi môžete ich vyplniť archtektonickými kríkmi.
Začíname rastlinami, z ktorých ak sa nekontroloval ich rast, by mohli vyrásť stromy. Takýmto príkladom je aj Aralia elata, ktorá ak je zrezaná každú jeseň vytvorí obrovské perovito latočné listy. Mnohé dobre známe a overené sú Sumach pálkový, Fatsia japonica, Fatshedera, Magnolia grandiflora, Ficus carica, pivonka stromovitá, ktorá má statickú kvalitu s úchvatným kvetom na jar. Kalina vráskovatolistá, Bambus bude vytváraťrýchly japonský efekt, ďalší je novozélanský ľan, Viburnum davidii.
Pokúste sa vytvoriť radšej arnžmán, než zmiešaninu rastlín, používajúce dva, tri alebo štyri individuálne rastliny zo skupiny veľkých druhov a osem zo skupiny menších druhov.
Do skupiny obľúbených druhov patria viaceré z rodu Barberis, Cistus, Cotinus pre ich purpurové listy.
Byliny majú letnú hodnotu kvetu a niektoré sú atraktívne ako bylina Ruta. Aj hortenzie vytvárajú letnú farbu. Pekné svojou farbou sú menšie kultivary ruží Rosa rubrifolia, Rosa rugosa, rosa moyesii..

Kvetyart s.r.o.: Spoľahlivé doručovanie kvetov, kytíc a darčekov pre rôzne príležitosti. Potešte svoju priateľku, kamarátku, príbuzných krásnymi kvetmi s darčekom. Vyčarujte im úsmev pri príležitosti narodenín, Valentína, Vianoc, spoločenských akcií. Na objednávku vieme doručiť aj špecifické kvety, kytice a darčeky aj pre väčšie akcie.