Užívateľ: anonymous
Košík: 0,00 €

LETNIČKY

Letničky sú v záhradníckej praxi rastliny, ktoré možno použiť na okrasné účely len v jednom vegetačnom období. Sú to jednoročné rastliny, ktoré v jednom vegetačnom období vyklíčia, vyrastú, rozkvitnú, prinesú plody so semenami a celé odumrú. Ich vegetačné obdobie je v našich klimatických podmienkach maximálne desať mesiacov. Ďalej sem zaraďujeme druhy dovezené, ktoré sú v teplejších oblastiach trváce, ale nie sú schopné prežiť zimné teploty v našej zemepisnej šírke.
 
Pôvod letničiek
 
Letničky sa vyvinuli na miestach s extrémnym klimatickými podmienkami, aké sú v oblastiach s krátkym na nepravidelným obdobím jarných dažďov, ktoré vystrieda dlhotrvajúce horúce a suché leto. Tu sa ich vegetačný cyklus sformoval tak, že dokážu pri krátkom vegetačnom období jarných dažďov vyklíčiť zo semena a vyrásť, začiatkom letného obdobia rozkvitnúť a ešte pred príchodom všetko ničiaceho sucha dozrieť. Letničky pochádzajú zo suchých oblastí púšte a polopúšte si v záhradnej kultúre rýchle navyknú na upravené podmienky, uchovávajú si však svoje typické vlastnosti, predovšetkým nároky na slnko a v prvom období svojho vývinu aj na vodu.
 
Použitie letničiek
 
Letničky majú veľmi široký okruh použitia . Sú medzi nimi druhy vhodné na vysádzanie i druhy, ktoré sa pestujú na rez kvetov. Čerstvo rezané letničky významne prispievajú pri obohacovaní sortimentu kvetín, ktoré nechýbajú pri nijakej významnejšej životnej udalosti
A sú neodmysliteľnou súčasťou výzdoby bytových interiérov.
Do malých vázičiek pri úprave stolov použijeme i nižšie, ako sú napr. sedmokrásky, sirôtky, pyšteky, černušky, kapucínky, . Do veľkých váz môžeme použiť slnečnicu, topoľovku alebo železník. Ani jeden z uvedených druhov sa v záhrade nepestuje špeciálne na rez kvetov, ale tvoria súčasť záhonov a kvety do váz poskytujú len príležitostne.Aby sme sa rezaným kvetom mohli tešiť čo najdlhšie, odporúča sa rezať ich v popoludňajších hodinách. Kvety sa nemajú rezať v daždi, pretože sa na nich často objavia nepekné škvrny. Svieže kvety sa upravujú ľahšie ako uvadnuté .Keď sú kvety už trošku zvadnuté, ponoríme ich celé do nádoby s vodou, čím obnovíme ich sviežosť. Potom odstránime poškodené listy a časti a až takto upravené vložíme do vázy. Okrem rezaných kvetov sa na výzdobu bytu môže použiť i niektoré druhy letničiek, ktoré znesú pestovanie v črepníkoch. Sadenice takýchto kvetín dopestujeme vonku a presadené v črepníkoch ich prenesieme do bytu. Veľmi pekné sú v črepníkoch aksamietnice, astrovky, králiky, begónie, ale v miestnosti kvitnú len uvedený čas.
Medzi letničkami je niekoľko druhov kvetov, ktoré majú trváce kalichy. Po vysušení nestrácajú ani tvar ani farbu. Voláme ich slamienky. Slamienky sa pestujú hlavne preto, aby sme ich mohli použiť v suchom stave a pri aranžovaní.
Kvety narežeme primerane rozkvitnuté. Zviazané do menších zvazkov ich zavesíme súkvetiami dolu na vzdušnom a najlepšie tmavom mieste a necháme ich zoschnúť.
 
Letničky na záhonoch
 
Napriek veľkej pracnosti sú letničky v záhradách pomerne obľúbené. Veľký význam má práve farba kvetín. Voľbou jednej alebo obmedzeného počtu vhodných farieb možno dosiahnuť harmonické zladenie domu s jeho bezprostredným okolím.Samozrejmým predpokladom je voľby vhodných farieb a tvarov, tak , aby bola zmes naozaj pestrá, stále kvitnúca a vyvážená. Vlastné usporiadanie výsadby môže byť veľmi rozmanité. Charakteru letničiek totiž vyhovuje rovnako dobre pravidelné geometrické členenie, ako aj celková nepravidelná kompozícia plochy.
Výsadbu a voľbu druhov prispôsobujeme samozrejme štýlu bývania. Inak by malo vyzerať okolie rodinného domu, inak okolie dedinského bývania. V prírodnom prostredí budeme radšej vysádzať menej okázalé druhy, ale okolo nápadnej modernej architektúry môžeme použiť šľachtené efektné kultivary typu plnokvetých letných fiál, veľkokvetých aksamietnic, begónií, petúniek a pod. Pri výsadbe prirodzeného charakteru môžeme vybrať druhy z priamo siatych letničiek napr. salvia viridis, gazania regens, verbena erinoides, v. canadesis, Ursinia anaethoides.
 
Letničky v skalkách
 
Skalky sa vysádzajú pomaly rastúcimi a poliehavými či plazivými druhmi ihličňanov, listnatých drevín a trvácimi bylinami – skalničkami. Kvetom ich oživujú drobné cibuľoviny, ale aj niektoré jednoročné rastliny, ktoré sú svojim charakterom vhodné do skalky. Podľa veľkosti skalky môžeme vysádzať letničky v malých skupinách. Využijeme vyplnenie prázdnych miest. Letničky kvitnú podstatne dlhšie ako trvalky. Celé leto kvitne lobulára, sanvitália, železník, portulaka veľkokvetá, poludňovec sedmokráskovitý, krátkochĺpok. Okrem predpestovaných druhov môžu skalku obohatiť i letničky v priamej sejbe napr. facélia, poliehavý dvojtvárnik, slncovka kalifornská. V skalkách v ktorých chceme sadiť letničky by mali byť dostatočne presvetlené.
 
Letničky v debničkách a kvetináčoch
 
Celkom bez konkurencie sú letničky v kvetináčoch na oknách a balkónoch. Aj ich životný cyklus zodpovedá v tomto smere našim potrebám. Na jeseň sa totiž sťahujú kvetináče z okien. O letničky sa začíname starať na jar.
Kvetináče môžeme vyzdobiť
-         kompaktnými , nízkymi, vzpriamenými letničkami, ktoré rastú nad úrovňou kvetináča.
-         Rastlinami poliehavého až plazivého charakteru, ktoré budú z kvetináča prevísať.
-         Popínavými druhmi, ktoré sa budú ovíjať smerom hore.
Ak chceme mať kvetináče rozkvitnuté dlhšie použijeme viac druhov letničiek. A skoršie druhy budeme kombinovať s jesennými. Veľmi pôsobivé sú kultivary letnej fialy,ktoré možno nahradiť begóniami.
Keď nemusíme na zimu odstraňovať kvetináče z okien, môžu v nich rozkvitať ešte sirôtky a sedmokrásky, ktoré vysádzame skoro na jar.
Hlavným reprezentantom druhej skupiny sú petúnky, sú najobľúbenejšie a najrozšírenejšie. Po celé leto kvitnú mnohými odtieňmi farieb a okrem toho najlepšie znášajú extrémne podmienky na výslní.Vďačnou letničkou je aj kapucínka.
 
Ošetrovanie kvetín v kvetináčoch a miskách má byť o niečo intezívnejšie ako ošetrovanie výsadieb v záhone. Záleží hlavne od zálievky., pretože pôda v kvetináčoch rýchlo vysychá. Počas vegetácie rastliny niekoľkokrát prihnojujeme kombinovanými záhradnými hnojivami najlepšie vo forme zálievky, podobne ako črepníkové rastliny. Posledný termín účinného prihnojovania je polovica augusta.
 
Medzi letničky patria aj jednoročné okrasné trávy.
 
 
Sejba, vysádzanie, ošetrovanie
 
Pestovanie letničiek je prácne v tom zmysle, že sa musia každoročne znovu vysievať, predpestovať a vysádzať. To však môžeme robiť bez nákladných zariadení a osivo alebo predpestované druhy už sú na našom trhu voľne dostupné.
Poznáme
-         priamu sejbu na záhon
-         predpestovanie letničiek a dvojročných rastlín
 
Ošetrovanie počas vegetácie
 
Ošetrovanie vysadených plôch spočíva vo výdatnej zálievke. V letných mesiacoch zalievame radšej skoro ráno alebo večer, pretože niektoré druhy zle znášajú studenú vodu a rozohriate rastlinné pletivá odumierajú.
Letničky môžeme voľne pestovať niekoľko rokov na tom istom mieste. Pri niektorých druhoch môžeme ovplyvniť dlžku kvitnutia, prípadne počet kvetov tým, že pravidelne odstraňujeme odkvitnuté kvety.
 
Rozmnožovanie poznáme
-         vegetatívne rozmnožovanie
-         rozmnožovanie letničiek semenom
 
 
 
 

Kvetyart s.r.o.: Spoľahlivé doručovanie kvetov, kytíc a darčekov pre rôzne príležitosti. Potešte svoju priateľku, kamarátku, príbuzných krásnymi kvetmi s darčekom. Vyčarujte im úsmev pri príležitosti narodenín, Valentína, Vianoc, spoločenských akcií. Na objednávku vieme doručiť aj špecifické kvety, kytice a darčeky aj pre väčšie akcie.