Užívateľ: anonymous
Košík: 0,00 €

Muškáty

Takmer všetky pochádzajú z Mysu dobrej nádeje v Afrike. V Európe boli pomerne neznáme až do roku 1847, keď francúzky kozmetický priemysel objavil avyužil príjemné vône ich silíc. Keď ich doviezli do Británie, dostali všeobecný názov geranium, lebo sú podobné otužilým bylinným druhom pakostov, patria však do rodu Pelargonium.
Je to vždyzelená trváca bylina, dorastajúca až do výšky jeden meter. Chĺpkatá okrúhla stonka časom drevnatie. Listy sú tiež chĺpkaté, laločnaté, so zúbkatým okrajom. Listy rôznych druhov obsahujú silice s osobitými vôňami. Listy muškátu omamného majú ružovo mentolovú vôňu, muškát kučeravý vonia ako pomaranč, muškát ružový ružovo citrónovo a podobne. Listy všetkých druhov môžeme sušiť, uchovajú si vôňu. Zberáme ich tesne pred začiatkom kvitnutia. Kvitnú od leta do jesene. Vyžadujú slnečné stanovište a dobre priepustnú výživnú pôdu. Znesú niekoľko dní sucha, ale sú citlivé na premokrenie. Nie sú mrazuvzdorné, preto ich unás nemôžeme pestovať ako trvalky, ale pestujeme ich v črepníkoch a na zimu ich prenášame do chladných bezmrazých miestností. Pred prenesením dovnútra ich zrežeme asi na jednu tretinu výšky. Rozmnožujeme ich na jar výsevom semien alebo na jar aj koncom leta vrcholovými odrezkami, ktoré necháme zakoreniť v piesku. Silica má sťahujúce účinky, používa sa na čistnie pleti a na zlepšenie prekrvenia pri bledej pokožke. Pridávajú ich do masážnych olejov používaných pri predmenštruačných ťažkostiach a na tonizáciu nervového systému. Sušenými listami podobne ako levanduľou plníme voňavé vracúško do skríň. Účinkuje pri zápaloch kože, pri ekzémoch, lišajoch a herpese.

Kvetyart s.r.o.: Spoľahlivé doručovanie kvetov, kytíc a darčekov pre rôzne príležitosti. Potešte svoju priateľku, kamarátku, príbuzných krásnymi kvetmi s darčekom. Vyčarujte im úsmev pri príležitosti narodenín, Valentína, Vianoc, spoločenských akcií. Na objednávku vieme doručiť aj špecifické kvety, kytice a darčeky aj pre väčšie akcie.