Užívateľ: anonymous
Košík: 0,00 €

Trávnik

 
TRAVNIK
 
Dôležitou súčasťou záhrady je pekný sviežo založený trávnik. Jeho farba je príjemná oku a mäkký koberec nás pozýva, aby sme si odpočinuli. Dobre udržiavaný a hustý trávnik prispieva k zlepšeniu mikroklimatických podmienok. Okrem týchto funkcií plní ešte ďalšie, a to je architektonický prvok.Vytvára totiž krásny zelený rámec pre kvetinové záhony, skupiny ruží, solitérne rastliny i celé partie okrasných drevín a predstavuje prirodzenú protiváhu farieb kvitnúcich rastlín.
Na začiatku treba povedať, že založenie trávnika a jeho údržba nie je taká celkom jednoduchá vec. Keďže rátame s tým, že nám trávnik bude slúžiť mnoho rokov, určite sa budeme od začiatku usilovať, aby naša práca bola korunová úspechom.
Trávnik je najvhodnejšie založiť na slnečnom mieste, prípadne v miernom polotieni, dobre chránenom pred stálym prievanom. Príliš vlhké stanovište alebo miesta, kde sa dlho do jari drží sneh, na tento účel nevyhovujú : vlhký pozemok treba odvodniť, ťažkú pôdu zlepšiť.
 

Založenie trávnika sejbou

 
Pred založením trávnika treba pôdu starostlivo spracovať. Zrýľujeme ju do hĺbky 0,25 až 0.40 m , ale pritom nedávame spodnú vrstvu zeminy hore ako pri rigolovaní. Vhodné je rozhodiť na povrch humusovú zeminu. Celú plochu pre budúci trávnik starostlivo zarovnáme, odstránime všetky vegetatívne sa rozmnožujúce buriny a kamene, ktoré by nám neskoršie znepríjemňovali prácu s ošetrovaním trávnika.
Odporúča sa plochu určenú na založenie trávnika pripraviť až v jeseni, keď ju zrýľujeme a necháme premrznúť, alebo skoro na jar. Ak začneme s prípravou pôdy tesne pred sejbou, musíme niekoľko dní počkať, aby sa riadne uľahla.
Potom podľa účelu, ktorému trávnik bude slúžiť a podľa podmienok vyberieme vhodnú trávnu zmes ako je anglický trávnik, trávnik určený na šport a odpočinok, trávnik na pohostinné účely. Ak to počasie umožní, trávne semeno sejeme od polovice apríla do polovice septembra. Je samozrejmé, že siať môžeme celé leto, ale iba v tom prípade, ak máme možnosť vysiatu plochu pravidelne zalievať.
V záhradke sejeme semeno ručne, voľným rozhodením. Potom semeno zapracujeme železnými hrabľami plytko pod povrch pôdy a hneď ho pritlačíme buď širšími doskami, ktoré prekladáme z miesta na miesto, alebo pôdu povalcujeme.
Aby semeno rovnomerne vyklíčilo, je dôležité udržiavať pôdu stále primerane vlhkú. Pôdu zalievame postrekovačmi a veľmi jemným rozprašovačom, aby sme nevyplavili semená alebo dokonca zeminu. Najvhodnejšie je zalievať ráno alebo večer.Asi do 10 dní po sejbe sa začnú ukazovať prvé zelené lístky. Keď trávy dorastú do výšky dlane, musíme ich pokosiť.Prvýkrát kosíme radšej kosákom alebo kosou než kosačkou. Po pokosení trávnika znovu povalcujeme.
 

Založenie trávnika ukladaním koberca

 
Trávnikovú plochu možno rýchlejšie , ale aj drahšie vytvoriť prenesením hotového trávnika v podobe trávnikových kobercov alebo dlaždíc. Pri použití trávnika sa čas potrebný na získanie hustého porastu skráti na minimum. Trávnik treba vždy ukladať na suchú pôdu..
Plochu na ktorú budeme trávnik ukladať vždy upravíme. Urovnáme povrch, ktorý obohatíme 20 až 30mm vrstovu kyprej humusovej a na živiny bohatej pôdy.Až na ňu položíme predpestovaný trávnikový koberec, ktorý pritlačíme tak , aby jeho koreňová sústava dostala do bezprostredného styku s pôdou a pevne sa s ňou spojila. Prípadné medzery, ktoré môžu medzi jednotlivými pásmi alebo dlaždicami vzniknúť, zaplníme kompostom, aby nevznikali straty vlahy výparom. Rozložený koberec dôkladne zavlažíme a dbáme na to, aby nikdy nepreschol.
 

Starostlivosť o trávnik

Do vlastnej starostlivosti o trávnaté plochy patrí kosenie, zavlažovanie, boj s burinou a prihnojovanie. Od týchto činností bude závisieť konečný výsledok celého nášho úsilia.
Rovnako ako na záhonoch, aj na trávnatých plochách musíme venovať pozornosť burinám. Trváce buriny opatrne vyrezávame aj s koreňmi ostrým nožom, alebo vypichujeme špeciálnym náradím, aby sme nepoškodili okolitý porast. Po vypletí trávnik spevníme. Iba na veľkých plochách, kde by sme burinu nestačili odstrániť vytrhávaním, likvidujeme ju herbicídmi. Na potláčanie jednoročných burín postačí pravidelné kosenie trávnikových plôch.
Trávnik kosíme podľa potreby vždy asi po 5 až 15 dňoch až do jesene, lebo ani pred príchodom mrazov by nemal prerásť. Pravidelným kosením trávy udržiavame porast v optimálnym stavom . Napriek tomu po každom kosení a to v letných mesiacoch trávnik dôkladne zavlažíme. Okrem závlahy nesmieme zabúdať na pravidelné prihnojovanie.
Koncom leta prestaneme používať hnojivá obsahujúce dusík, aby trávy zbytočne nebujneli a v zime neboli náchylné na vymrznutie. Na chudobnejších plochách porast hnojíme hneď po jeho kosení.
Trávnik treba občas prehrabať ostrými železnými hrabľami, prekyprením pôdy zabraňujeme vytváranie machu. Mach sa zvyčajne objavuje tam, kde trávniku nevenujeme dostatočnú starostlivosť. Rast machu spôsobuje trvalé zatienenie, príliš nakrátko pokosená tráva, trvalé premokrenie a dlhodobý nedostatok živín.Preto sa odporúča aspoň raz do roka pred príchodom zimy plochy trávnika prehrabať, pohnojiť kompostom a povápniť.
Dôležité je prevzdušňovanie trávnika. Trávnik prevzdušňujeme dutými vidlami, ale stačí, ak budeme plochy trávnika zapichovať obyčajné vidly.
Dôležitou súčasťou ošetrovania trávnika je aj starostlivé predjarné čistenie. Hrabaním odstránime z porastu všetky odumreté trávy, mach, a nečistoty.
 

Iné pôdne kryty

 
Občas sa stáva, že máme rozličné problémy so založením trávnika na strmom svahu alebo na miestach vystavených slnečnému úpalu alebo zatieneným miestam. Najhoršie podmienky na vypestovanie trávnika bývajú pod hustými porastami drevín. Na týchto miestach musíme hľadať inú náhradu za trávnik, lebo neexistuje trávna zmes, ktorá by sa v takých podmienkach darila.
Možno na tento účel je vhodná Zimozeleň t.j. Vinca, ktorá vytvára husté porasty a navyšej aj pekne kvitne množstvom modrých kvetov. Ďalej sa odporúča kotula t.j. Cotula, Acaena, pečeňovník t.j. Hepatica, kopytovník tj.Asarum, pľúcnik tj.Pulmonaria a marinka t.j. Asperula. Môžeme použiť aj odolný brečtan t.j. Hedera.
Na dokonale oslnených miestach nám v krátkom čase vytvoria sviežo zelené nižšie suchomilné sklaničky, napríklad nenáročné rozchodníky tj. Sedum, iberky tj. Iberis, arábky t.j. Arabis. Zbehovce t.j. Ajuga a niektoré okrasné trávy ako kostravy t.j Festuca a ostrice t.j. Carex.
Dosť často sa ako náhrada trávnika využívajú niektoré vresoviskové rastlina a to Erica a Calluna. Ich mnohé pestované kultivary s bohatstvom kvetov v rôznych farbách pôsobia veľmi priprodzeným dojmom.
Aj papraďorasty napríklad sladič tj. Polypodium, perovník t.j Matteucia, rebrovka Blechnum, jazykom jelením t.j. Phyllitis.
Z drevín na tento účel výborne slúžia kultivary skalníka Cotoneaster, rododendron, bršleny, plazivé borievky, kosodrevina.
 

Kvetyart s.r.o.: Spoľahlivé doručovanie kvetov, kytíc a darčekov pre rôzne príležitosti. Potešte svoju priateľku, kamarátku, príbuzných krásnymi kvetmi s darčekom. Vyčarujte im úsmev pri príležitosti narodenín, Valentína, Vianoc, spoločenských akcií. Na objednávku vieme doručiť aj špecifické kvety, kytice a darčeky aj pre väčšie akcie.